Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
Outline - Blog o komiksie i opowiadaniu obrazem Outline - Blog o komiksie i opowiadaniu obrazem Outline - Blog o komiksie i opowiadaniu obrazem

17.08.2013
sobota

Gdy wyrzutek kocha rewolucjonistkę

17 sierpnia 2013, sobota,

„Lincoln” to jedna z najciekawszych komiksowych serii humorystycznych na polskim rynku. A opublikowany właśnie tom 3 jest wyjątkowo udany.

Nie trzeba przebijać się przez wcześniejsze tomy serii, by z przyjemnością czytać 3 odcinek „Lincolna”. Warto tylko pokrótce znać biografię głównego bohatera. A nie jest ona zbyt chlubna. Tytułowy Lincoln, to kowboj, syn prostytutki, typ cyniczny, a jednocześnie inteligentny. A że miał niewyparzoną gębę i zbyt często mówił ludziom prawdę w oczy, został w wieku 19 lat wyrzucony z rodzimego miasteczka. Choć był podły i wredny, pewnego dnia Bóg uczynił go nieśmiertelnym, by mógł w swoim życiu zrobić coś dobrego. I tak Najwyższy pod postacią starego kowboja podróżuje z Lincolnem po Dzikim Zachodzie, do kompanii dołącza też wystylizowany na meksykańskiego bandziora diabeł.

Lincoln w każdym tomie co chwile pakuje się w nowe kłopoty, a siły wyższe – uwzględniając rzecz jasna jego wolną wolę – starają się go przeciągnąć na dobrą lub złą stronę. Choć opisany powyżej zarys konstrukcyjny komiksu brzmi trywialnie i prostacko, francuscy twórcy „Lincolna” tym mechanizmem posługują się wyśmienicie. Tworzą, być może nieco przydługie, ale zabawne dialogi, dyskusje o postępowaniu i moralności człowieka przedstawione w mało moralizatorski sposób. Dziki Zachód, gdzie wszystko jest możliwe i wszystko wolno, wydaje się bardzo dobrą scenerią do tego typu rozważań. Mamy tu także liczne i celne analizy mechanizmów rządzących ludzką naturą – wszystko podane w bezpretensjonalny i niegłupi sposób.

W tomie 3 twórcy świetnie wplatają w to wszystko historię meksykańskiej rewolucji z początków XX wieku i grają narodowymi, płciowymi i ideologicznymi kalkami. Lincoln, który rzecz jasna w miłość nie wierzy, zakochuje się w Palomie – lokalnej przywódczyni meksykańskiej rewolucji, działającej w dość niestandardowy sposób. Zamiast rozstrzeliwania politycznych przeciwników, preferuje bezkrwawe rozwiązanie – wypuszczanie ich nago na pustynię. Czego nie można powiedzieć o meksykańskich siłach rządowych. Czytając tom 3 mamy wrażenie, że autorzy w bezczelny sposób drwią sobie zarówno z Meksykanów, jak i Amerykanów i tak już będzie do ostatniej planszy, tymczasem wprowadzają do opowieści najbardziej naiwnego i dwulicowego bohatera – paryskiego, kanapowego rewolucjonistę, który widzi w Palomie uosobienie Marsylianki z słynnego płótna swojego rodaka. 3 tom Lincolna to świetny materiał na scenariusz francuskiej komedii – gdyby wyreżyserował ją Dany Boon, sukces miałby w kieszeni.

Jeśli jeszcze nie czytaliście żadnego tomu przygód „Lincolna”, a podobały wam się takie filmy jak „Nic do oclenia” czy „Jeszcze dalej niż północ” to uzbrojeni w wiedzę z pierwszego akapitu, zacznijcie przygodę z „Lincolnem” od tomu 3. Jeśli jesteście już wiernymi fanami serii – tom 3 jest zdecydowanie jej najlepszą odsłoną.

Olivier, Jerome i Anne- Claire Jouvray, Lincoln, t.3, Mroja Press, Warszawa 2013, s.104

 

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 4

Dodaj komentarz »
 1. Nie Dany Boom, tylko Dany Boon:) A za Lincolna 3 biorę się jeszcze w tym tygodniu. uwielbiam ten serial, Mroja Press trafiła w dziesiątkę z nim.

 2. Poprawione

 3. Seria wyśmienita, jedna z moich ulubionych. Trzeci tom właśnie „na tapecie”
  Mroja nie tylko z Lincolnem trafiła w dziesiątkę. W zasadzie wszystko co wydają jest przynajmniej dobre.

 4. Witam, Jestem młodym polakiem, Hiper-kreatywnym i bardzo inteligentnym, zdecydowałem się do was napisać ponieważ mam kilka bardzo dobrych pomysłów o których za chwile wspomnę. Starałem się je przedstawić wcześniej rządowi polskiemu, ale niestety zostałem zignorowany, tak samo postąpiło Wojsko..
  Dlatego pisze teraz to do Większości Polskich Polityków, która pierwsza Partia mi pomoże w realizacji pomysłów to tą Partie będę wspierał moją kreatywnością.

  Drodzy Politycy, jeśli i ta próba zostanie zignorowana przez was. Wyjadę za granice i tam będę zmuszony pracować dla innego Państwa.

  Moje pomysły, wiem jak je zbudować.

  1. Informatium – Nowy System Społeczny – Idealny, Jak wiecie obecnie pieniądzem, jest weksel na złoto co jest wielką głupotą świata, bo tego złota już dawno tyle nie ma co jest nadrukowanych pieniędzy. MY POLACY !! Żyjemy w Państwie które musi żyć w systemie takim jakim jest pieniądz (złoto), system ten jest pod kontrolą innego „państwa” niż nasze, i na pewno Polska ani też żadne inne Państwo nigdy nie zdobędzie prowadzenia w tym wyścigu, o to kto jest najbardziej niezależny finansowo. Bo Jeśli ktoś z niczego produkuje pieniądze to on zawsze będzie najsilniejszy finansowo. Jesteśmy Polakami !! nie możemy pozwolić na takie traktowanie. W dziejach Europy, Polska wiele razy była rozszarpywana kiedyś Fizycznie, widzieliśmy wrogów na naszej ziemi, teraz jest dużo gorzej, uzależniliśmy się od wroga, nie widzimy w nim problemu, gdy on niszczy nasze Państwo. Tak nie może być KOCHAM POLSKE !! Wy też, Wiec zmieńmy to !
  Wiem Jak to zrobić !
  Wymyśliłem System społeczny, dzięki któremu to zatrzymamy, w dodatku dużej większości spodoba się ten pomysł, nie jest trudny do wprowadzenia ( „Mały krok, Wielka zmiana”) – Polega on na tym że, weksel na złoto zastąpimy informacją która jest nie skończona, ale ograniczona przez nasz zasób wiedzy, ludzie zaczną się uczyć bo to będzie mogło dać im poza zwykłą pracą którą już dziś wykonują, dodatkowe pieniądze które dostaną za sprzedanie informacji Polsce, W obecnym systemie aby zarobić dużo musiał bym wygrać w lotka, a szansa na to, nawet jeśli grał bym przez całe życie, jest niska. A w Informatium, każdy ma takie same szanse, by wygrywać nawet co dziennie. Przecież każdy z nas, zna się na czymś, ma swoje hobby i często przychodzą pomysły, na których można było by sporo zarobić a wystarczyło by tylko iść do „Urzędu Weryfikacji Informacji” gdzie informacja była by dokładnie zbadana, ile jest warta na chwile obecną, patrząc na to jaką myśl wnosi do obecnego stanu wiedzy na jakiś temat. Powstało by wiele filarów nauk które cały czas by rosły w górę, ludzie wymyślając coraz nowsze rzeczy z czasem zaczęli by sobie coraz bardziej ułatwiać życie tymi pomysłami, budując np silnik anty grawitacyjny, co pozwoliło by nam Polakom zaoszczędzić na energii, i nic nie płacić za prąd. Gdy nasi rodacy zobaczą że mogą w ten sposób zarobić będziemy najszybciej rozwijającym się państwem na świecie technologicznie, co poprzez sprzedaż urządzeń i informacji do innych państw przyniosło by spory kapitał do PKB.
  W krótkim czasie nasz system spodoba się też innym Państwom, bo będzie lepszy i sprawiedliwszy od innych systemów, Ludzie też będą chcieli żyć tak jak my. świat się zmieni na lepsze. Gdy do Systemu Informatium przystąpią jeszcze inne Państwa, będzie można postawić większa giełdę Informacji. Wszystkie informacje jakie zdobędziemy będziemy przekazywać do systemu Weryfikacji informacji. One będą znów weryfikowane, wraz z każdym przybyciem nowej informacji, ponieważ gdy przyjdzie nowy pomysł który pozwoli zaoszczędzić np: materiał, paliwo to ten będzie lepszy a stary straci swoje PI ( waluta – Punkty Informacyjne ) Przez co powstanie wielka giełda informacji, wraz z nowymi pomysłami kolumny będą w nieustannym ruchu zmieniając swoje wartości, Bo dziś Fizyka będzie przodowała jutro np Chemia. Ludzie którzy są profesjonalistami, hobbistami którzy np lubią zbierać grzyby, i dużo o nich wiedzą będą mogli np uczyć innych ludzi, za pieniądze o tych grzybach nawet przy lesie. Wiedza będzie ogólno dostępna, ale taki hobbista nauczy dużo lepiej niż książka. Państwa przestaną walczyć miedzy sobą, Bo wszyscy członkowie Informatium będą pracowali dla siebie nawzajem, ponieważ jeśli moja ogolno dostępna wiedza, zbudowana przez Polaków jest wykorzystywana np przez Węgrów i oni za pomocą jej coś budują to muszą nam płacić tyle ile warta jest ta wiedza zawsze do puki ją używają. A ponieważ filarów były by setki i nie było by tak że Polacy tylko znają się na Fizyce a inni nie, tylko że filar składał się z wszystkich członków Informatium po trochę, zależny ile kto gdzie wniósł do jakiego filaru, To żyli byśmy uzupełniając się bo ja płace np Węgrom za technologie tańszego prądu a oni mi za technologie np: Niewidzialności. i setki innych przykładów . Żyli byśmy w symbiozie. Potrzebowalibyśmy się nawzajem.
  Głód w afryce ? Dajmy im jeść i pić niech w zamian dołączą się z nami do wspólnej wspinaczki w górę ku wzrostowi naszej Cywilizacji. POLACY !! TO MY MUSIMY NAPRAWIĆ NAJPIERW NAS. A ŚWIAT ZOBACZY I ZROBI TO SAMO !!
  – Wiem już nawet w naszym obecnym systemie jak całkowicie zlikwidować bezrobocie ( Informacja dla parti która mnie wesprze ) 00.01 % bezrobocia ( Tylko ci którzy naprawdę nie chcieli by pracować tego nie będą robić ) System ten idealnie pasuje też do Informatium dzięki czemu w tamtym świecie też nie będzie bezrobocia

  – Stworzyłem „urządzenie” które „Zamienia wszystko w złoto” – Partia która mnie poprze, gwarantuje że od momentu włączenia tego „urządzenia” razem ze mną będzie wszystko wygrywać, przeszkody staną się dużo mniejsze.

  – Wiem jak stworzyć ekran który po pierwsze da niesamowity obraz, tego co możemy w nim zobaczyć po drugie jak go dobrze ustawimy i podepniemy do kamery da nam niewidzialność ( skafander – dla wojska )

  – Brakuje mi tylko 1 części aby zrobić silnik Anty-Grawitacyjny. Wiem jak powinien działać

  – Żagle Elektro-twórcze – dadzą dużo więcej prądu niż zwykłe wiatraki,

  Mam tysiące pomysłow, wiem że działają, jestem studentem, nie mam pieniędzy by je realizować, i dlatego narazie sam nic nie osiągnę. Ale czuje że to dlatego abym nie zapomniał o Polsce i najpierw jej pomogł !
  Wybaczcie za moje pismo, nie jestem pisarzem, dużo lepiej rozmawia mi się w 4 oczy i komuś coś tłumaczy niż przez internet.

css.php