Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
Outline - Blog o komiksie i opowiadaniu obrazem Outline - Blog o komiksie i opowiadaniu obrazem Outline - Blog o komiksie i opowiadaniu obrazem

23.04.2013
wtorek

Ligatura 2013: Anja Wicki – album i relacja z wystawy

23 kwietnia 2013, wtorek,

W miniony weekend na poznańskiej Ligaturze mogliśmy zobaczyć także wystawę Anji Wicki – młodej, świetnie zapowiadającej się rysowniczki ze Szwajcarii. Warto zapamiętać to nazwisko.

Anja Wicki dopiero się rozkręca, ale idzie jej to niezwykle szybko. Mieszka w Szwajcarii, ma już na koncie kilka wystaw (Poznań, Szwajcaria, Bolognia), współtworzy magazyn Ampel. W Polsce wydała właśnie swój album „Za oknem świeci słońce“, którego premiera miała miejsce właśnie na Ligaturze. Fabularnie to dość prosta i niezbyt porywająca opowieść o dojrzewaniu i inicjacji.Taka, jakich w komiksie mnóstwo.

Natomiast siłą Wicki jest umiejętność prowadzenia subtelnej narracji i ciekawa warstwa graficzna. Ale prawdę powiedziawszy to, co prezentuje w „Za oknem świeci słońce“ nie do końca ujawnia cały jej potencjał. W swoim albumie stosuje przygaszone kolory i bladą kreskę, co sprawia, że całość jest trochę niewyraźna, nie ma tu mocnego, graficznego kopnięcia. Ale Wicki potrafi także świetnie posługiwać się kontrastem, czernią i bielą i można było to zobaczyć właśnie na jej wystawie, a czego w albumie nie uświadczyliśmy.

Podobnie jak w przypadku opisywanego wczoraj Lamelosa, wystawa Anji Wicki była czysto wizualna, ale jednocześnie oparta na prostym i świetnym pomyśle. Wicki, jak wielu szanujących się twórców, prowadzi rysunkowe szkicowniki, notatniki, obrazkowe dzienniki. Wystawa składała się z właśnie takich prywatnych, rysunkowych notatek z codzienności porozwieszanych na sznurkach niczym pranie w Kolektywie 1a. Część z nich to jednokadrowe/dwukadrowe żarty, zapiski różnych spostrzeżeń, inne z kolei stanowiły po prostu ilustracje i szkice. Wszystko w małym formacie, bardzo intymne, osobiste i prywatne. I jak to często bywa w takich sytuacjach, upubliczniona prywatność chętnie znajduje sobie widzów. Kolektyw 1A był na wernisażu wypełniony po brzegi.

A teraz zdjęcia. Dwa pierwsze poniżej – okładka i plansza z albumu „Za oknem świeci słońce”, kolejne – wystawa w Kolektywie 1a.

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 1

Dodaj komentarz »
  1. o, jestem na zdjęciu 😛

css.php