Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
Outline - Blog o komiksie i opowiadaniu obrazem Outline - Blog o komiksie i opowiadaniu obrazem Outline - Blog o komiksie i opowiadaniu obrazem

22.04.2013
poniedziałek

Ligatura 2013: fotorelacja z wystawy Lamelos

22 kwietnia 2013, poniedziałek,
Czyli co trzymają w szufladach i teczkach freaki z Holandii. Wystawa rysunkowo-freestyle’owa w poznańskim CK Zamek.Kolektyw Lamelos to grupa twórców z Holandii. Robią nie tylko komiksy (ilustracje, obiekty, animacje), ale w komiksie posługują się cartoonową estetyką, choć jest to cartoon  w wersji niezależnej, undegroudnowej, aniżeli mainstremowej. Jednego z członków Lemelosa – Jeroena Funke mogliśmy poznać już wcześniej dzięki albumowi „Wiktor i Wisznu”. Klimat wystawy Lamelosa był właśnie taki jak z „Wiktora i Wisznu” – absurdalne, pełne złośliwego humoru rysunki, często pełne graficznych rebusów. Wystawa miała charakter czysto wizualny i grała efektem nadmiaru. Na ścianach zawieszono kilka sporych plansz, na których umocowano ogromne ilości szkiców, projektów postaci, gotowych komiksów, ilustracji. Tylko niektóre, większe ilustracje wisiały osobno.Wyglądało to tak, jakby ktoś opróżnił wszystkie szuflady, szafy i teczki grupy Lamelos, a następnie przykleił je do ścian CK Zamek. Można było zatem zobaczyć, jak wiele pomysłów roi się w głowach Holendrów (ewidentnie cierpią na twórcze ADHD), a efekt celowego bałaganu i natłoku dawał świetne efekty – plansze wciągały widza w absurdalny i szalony świat wyobraźni rysowników. Z pewnością lepiej i na dłużej dałbym się wciągnąć, gdybym nie oglądał prac na wernisażu (wiadomo, w takich okolicznościach, ciągle ktoś przechodzi, robi zdjęcia), tylko po nim. Dlatego jeśli ktoś wpadł na wystawę Lamelosa następnego dnia, przy mniejszej liczbie zwiedzających, z pewnością widział więcej i dokładniej.
ps. aparat trochę odmówił posłuszeństwa, co widać po obrazkach
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 2

Dodaj komentarz »
  1. 🙂

  2. Jak na to patrzę, to jakoś nie dziwię się, że tego typu działalność dotuje państwo (albo majętni rodziciele tfurcuf). Bo to naprawdę wielka, nieprzenikniona i chyba po prostu brzydka „sztuka”.

css.php