Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
Outline - Blog o komiksie i opowiadaniu obrazem Outline - Blog o komiksie i opowiadaniu obrazem Outline - Blog o komiksie i opowiadaniu obrazem

1.04.2013
poniedziałek

Zakładam Wydawnictwo Outline

1 kwietnia 2013, poniedziałek,

Ponieważ nikt w Polsce na serio nie zajmuje się wydawaniem dobrych książek o komiksie, popkulturze i grach video, postanowiłem, że sam zacznę je wydawać. Właśnie powstało Wydawnictwo Outline, a poniżej plan wydawniczy na 2013 rok.

Piszę o komiksie od 10 lat i naprawdę bardzo lubię to robić. Ale teksty dziennikarskie, wpisy na blogu itp. są mało namacalne, zostawiają nietrwałe ślady. Gdy w zeszłym roku wydałem swoją książkę, postanowiłem, że zrobię następną i jeszcze następną. Ale wydam je już u siebie, na własnych warunkach i zasadach. Przez te 10 lat pisania o komiksie w Polsce ukazało się niewiele dobrych książek o obrazkowym medium, podczas gdy na świecie ukazało się ich mnóstwo.  Doskonałych biografii, dziennikarskich analiz, prac naukowych napisanych z pazurem. Nikt ich u nas nie wydał. W sumie może jeszcze nie byliśmy na to gotowi. Dziś, gdy w końcu dojrzeliśmy do tego, że warto np. tworzyć i wydawać komiks dla dzieci, być może dojrzeliśmy do czytania i kupowania książek o komiksie, popkulturze i grach video, w które gramy wszyscy. Chcę pisać nadal o komiksach, dlatego nie mam zamiaru wydawać komiksów. Ale książki to co innego, nie kłócą się z moimi dziennikarskimi obowiązkami. Poza tym tej niszy nikt jeszcze nie zajął i w sumie głupio byłoby czekać, aż inni ją zajmą.

Dlatego Wydawnictwo Outline będzie zajmowało się książkami poświęconymi komiksom, ale napisanymi w taki sposób, że z pewnością będą interesujące dla czytelników nie tylko komiksowych. Z książkami o grach jest trochę inaczej – dziś mnóstwo graczy ma około 30 lat, wierzę, że jest to pokolenie, które równie często w dłoniach trzyma książkę, nie tylko pada. I chcą poczytać o rozrywce, której poświęcają tyle czasu. Niemniej książki Wydawnictwa Outline będą miały niskie nakłady, ok. 1000 egzemplarzy, czasem mniej. Jestem realistą. A poniżej plan wydawniczy. Mam nadzieję, że was zainteresuje. Więcej szczegółów wkrótce na stronie wydawnictwa, a

Maj 2013

„Herge. The Man Who Created Tintin”.

Doskonała biografia Herge szczegółowo przedstawiająca ciemne strony życia autora Tintina: trudne dzieciństwo, niezbyt udane życie rodzinne, a nade wszystko kolaboracja z belgijską skrajną prawicą i utrzymywanie stosunków z jej przedstawicielami również po wojnie. To nie tylko książka o Herge, ale o mrocznej przeszłości Belgów.

Czerwiec 2013

“Superman: The High-Flying History of America’s Most Enduring Hero”

Jedna z najlepszych książek o Supermanie, napisanych przez dziennikarza “New York Timesa” Larry’ego Tye. Zupełnie nie-insiderska, nie-geekowa, portretująca kulisy powstawania znanego superherosa, przedstawiającą wielu jego twórców i całą, narosłą przez lata mitologię. Dla komiksiarzy, miłośników popkultury i kultury amerykańskiej.

Wrzesień 2013

„Gry video po polsku. Rozmowy z twórcami”

Książka – zbiór 15 wywiadów przedstawiająca polską branżę gier video od kuchni. Developerzy, game designerzy, animatorzy, concept artyści i szefowie firm. Prawdziwe mięso dla fana gier. Okładki się robi.

Październik 2013

„Metamaus”.

Tej książki nie trzeba nikomu przedstawiać. Art. Spiegelman wyjaśnia wszystko na temat swojego opus magnum. Polska edycja będzie zawierać dodatkowo jeden długi wywiad i specjalny wstęp autora.

Listopad 2013

„Extra Lives”.

Rzecz miłości, pasji i uzależnieniu od gier video. Wyznania maniaka, które doskonale się czyta, i które uzmysławiają, jak ważną dziedziną kultury są gry video.

Grudzień 2013

„Comics Art. Propaganda”.

Idealny prezent pod choinkę dla każdego komiksiarza, miłośnika projektowania, kultury wizualnej, miłośnika historii współczesnej. Bogato ilustrowana, ze świetnie dobranym materiałem graficznym historia wykorzystywania komiksu jako narzędzia propagandowego. Od II wojny, komiksów z czasów Mao do wojny w Iraku.

I to na razie tyle. W 2014 wydam kolejną swoją książkę, będzie też książka album o polskim komiksie zrobiony przez pewną znaną w środowisku komiksowym personę oraz kilka ciekawych tłumaczeń. Mam nadzieję, że ten plan wydawniczy wam się podoba

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 7

Dodaj komentarz »
 1. Sebastian, to wpis primaaprilisowy?

 2. Jeżeli to pierwszokwietniowy żart to bardzo okrutny.

 3. Reklama
  Polityka_blog_komentarze_rec_mobile
  Polityka_blog_komentarze_rec_desktop
 4. Żarcik okrutny, bo niektóre z tych pozycji chętnie bym dołączył do swojej biblioteczki. Ale, jeśli nie dziś, to ten żarcik w przyszłości może przerodzić się w coś bardziej namacalnego, bo w sumie niezły pomysł.

 5. Rzuciłbym się na te książeczki jak dzik na kasztany, ale pozostaje pytanie – czy znajdzie się 999 innych osób, które kupią książkę o komiksie? Chociaż książka o Thorgalu to pewnie cieszyłaby się sporym zainteresowaniem.

 6. Jeżeli to rzeczywiście jest prawdą, już nie mogę się doczekać MetaMausa w języku polskim. Piszę pracę dyplomową o komiksie Maus i na potrzeby tej pracy ściągałam sobie MetaMausa z GB. Trochę ciężko z czytaniem, ale jeżeli pojawi się polska edycja, oczywiście zajmie honorowe miejsce w mojej biblioteczce.

 7. To był prima aprilisowy żart. Ale „Metamaus” prędzej czy później i tak pewnie będzie wydany po polsku

css.php