Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
Outline - Blog o komiksie i opowiadaniu obrazem Outline - Blog o komiksie i opowiadaniu obrazem Outline - Blog o komiksie i opowiadaniu obrazem

4.08.2012
sobota

Trochę prywaty o własnej książce

4 sierpnia 2012, sobota,

Podobno na swoim blogu trzeba się czasem podlansować. Dziś jest ku temu dobry powód. Po dwóch miesiącach od premiery doczekałem się 10 recenzji, kilku wywiadów, a nawet jednego komiksu na jej temat. To chyba całkiem niezły wynik.Zacznijmy od komiksu, który bardziej poświęcony jest Maciejowi Sieńczykowi niż książce, no ale o książce też jest. Komiks narysował Daniel Gutowski.

A teraz tzw. recepcja mediana.

Lokalne, poznańskie media: Cisza poza newswem na codziennypoznan.pl i rozmowę w studenckim Radio Afera. Wprawdzie na okładce jest napisane jak byk, że autor mieszka i pracuje w Poznaniu, lokalny oddział „Wyborczej” czy „Radio Merkury” nie były zainteresowane. Jest to o tyle zabawne, że do tegoż radia wybrałem się 3 razy, żeby nagrać audycję dla Trójki i dwa razy dla Dwójki. Cóż, w lokalnej Wyborczej komiks nie przebije się między informacją na temat lokalnego lumpeksu czy info o tym, że modelka playboya rozbierała się na Termach Maltańskich. Ale Poznań to nie jest miasto kultury, zatem nie ma się co łudzić.

Media ogólnopolskie, niekomiksowe: Najbardziej zainteresowane „Wyjściem z getta” było radio, Dwójka, Trójka, Czwórka. To zaskakujące o tyle, że w radio okładki ani plansz komiksowych pokazać się nie da. Poza tym pozytywna recenzja w Dwutygodniku, Dzienniku Gazecie Prawnej i dzisiejszej Gazecie Wyborczej. Nikogo z recenzentów nie zdziwiło to, że znajduję powiązania komiksu ze sztuką współczesną.

Media ogólnopolskie, komiksowe: oczywiście szukanie relacji między sztuką współczesną, a komiksem wzbudziło zastrzeżenia. Nikt tak naprawdę poza recenzentem magazynu KZ nie potrafił tego uzasadnić. Recenzent KZ jako jedyny zwrócił chyba uwagę, że w tej książce ważne są również ilustracje, chociażby taki cukierek jak niepublikowany nigdzie indziej, wykonany specjalnie do książki rysunek Bartosza Minkiewicza od Wilqa.

Spotkania autorskie były kameralne. Najciekawsze w Katowicach i w Krakowie. Spotkanie i dyskusje na żywo zawsze są miłe.

Chyba dwa razy padło pytanie gdzieś w wywiadach, recenzjach, czy będzie druga część „Wyjścia z getta”. Na początku wydawało mi się to bez sensu. Dziś coraz bardziej myślę, że to ma sens, ale za 2 – 4 lata, żeby zobaczyć i porównać, co się zmieniło. Ale dobór rozmówców na pewno będzie inny. I oczywiście znów niestandardowy.

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 6

Dodaj komentarz »
 1. gratulacje 😉 !

 2. p.s.
  w teksasie i wielkiejpolsce to i marvelgrp nie ma szansy na fidbak.

 3. na to wygląda:)

 4. Reklama
  Polityka_blog_komentarze_rec_mobile
  Polityka_blog_komentarze_rec_desktop
 5. szkoda, ze duzo z tego, co(nie tylko ja) robilem na przelomie lat 70/80 u.s. skonfiskowano i zniszczono…
  albo moze sprzedano? ktos mi radzil, zebym pojechal do moskwy…
  ale nie mam gotowki,he,he…

 6. Mam nadzieję, że będzie errata do tego wpisu po naszym pzremile spontanicznym wywiadzie w Głosie Wlkp 😉

 7. Bardzo fajna książka! Może lepszą drogą do wyjścia z getta byłoby traktowanie komiksu bardziej jako gatunku dziennikarskiego niż dziedziny sztuki?

css.php