Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
Outline - Blog o komiksie i opowiadaniu obrazem Outline - Blog o komiksie i opowiadaniu obrazem Outline - Blog o komiksie i opowiadaniu obrazem

8.07.2012
niedziela

Zapowiedzi wydawców, cz.2: Egmont i Centrala

8 lipca 2012, niedziela,

Nowa „Liga Niezwykłych Dżentelmenów” eksperymentujący z narracją komiksową „Pictures that tick” Dave’a McKeana, Bastien Vives, Tom Gauld, Chester Brown, a to jeszcze nie wszystko.

Egmont Polska

Egmont do końca 2012 nie będzie się rozkręcał, kontynuuje znane serie i jego plany są ostrożne. Stawia na pewniaki. Poza licznymi wznowienia (Sin City, Calvin&Hobbes) pojawi się nowy Usagi Yojimbo czyli „Fox Hunt”, a także nowa „Liga Niezwykłych Dżentelmenów”, w której to Harry Potter został przedstawiony jako antychryst. Obydwa tytuły ukażą się w listopadzie. Będą także nowe „Baśnie”.

Największym smakołykiem okaże się zapewne album „Pictures that tick” (jesień) Dave’a Mc’Keana. To antologia jego krótkich form komiksowych, w których eksperymentuje z różnymi technikami: rysunek, kolaż, fotokolaż, zabawy z typografią i kolorami. Rzecz bardzo różnorodna. Grudzień przyniesie albumy z serii „Kriss de Valnor” i „Louve”. Brakuje trochę Plansz Europy, przydałby się jakiś Tardi czy kolejny DeCrecy, ale cóż, może McKean w Polsce się przyjmie i po „Pictues…” przyjdzie czas na „Cages”.

Centrala

Dużym zaskoczeniem w planach Centrali jest trylogia „Za imperium” duetu Vives& Mervan, który będzie chyba najbardziej mainstreamowym tytułem w całym dotychczasowym katalogu Centrali. Pierwszy tom ukaże się do końca 2012 roku. Tymczasem jeszcze w  lipcu lub w sierpniu najsłynniejszy brytyjski komiksowy minimalista, czyli Tom Gauld. Jego komiksy możemy czytać w magazynie „Nobrow” (np. w najnowszym nr.7) czy „Guardianie”. W Polsce pojawi się jego „Goliath”. Gauld słynnie ze świetnego, angielskiego poczucia humoru, dlatego nie powinien zawieść.

Poza tym Centrala stawia na autorki. Jesienią każe się debiutancki album Olgi Wróbel, „Ciemna strona księżyca”, czyli autobiograficzny pamiętnik ciążowy. Prawdopodobnie zobaczymy też antologię polskich komiksów kobiecych „Portet podwójny”. A także „Dzikich” Lucie Lomovej.

Dalsze plany Centrali, już na 2013 rok to „Bomber” Jaromira 99 (współautora trylogii o Alosie Neblu) oraz Chester Brown „Paying for it”, w którym opisuje swoje przygody z płatną miłością i świat prostytutek. Naciągając, moglibyśmy nazwać to komiksowym dokumentem wcieleniowym.

ps. Z ostatniej chwili.  Centrala i autorka (Ada Buchholc) donoszą, że jednak „Dzienników kryzysowych” nie będzie

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 3

Dodaj komentarz »
  1. No Egmont dalej skromnie, bardzo brakuje Plansz Europy, ale dobrze że konsekwentnie wydają Ligę Niezwykłych Dżentelmenów. A co z Amerykańskim Wampirem 2 ? Wiadomość o wydaniu pierwszego w Polsce ( oby nie ostatniego!) komiksu Chestera Browna zwala z nóg! Tym bardziej, że to niemal 300 str cegła. Centrala się rozkręca, Gauld, Vives, Brown, bardzo też liczę na komiks Ady Bucholc. Dlaczego prawdopodobnie go zobaczymy?

  2. Tak, drugi Amerykański Wampir też będzie

  3. Straszna szkoda, że „Wampir” a nie „Saga o potworze z Bagien”.

css.php