Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
Outline - Blog o komiksie i opowiadaniu obrazem Outline - Blog o komiksie i opowiadaniu obrazem Outline - Blog o komiksie i opowiadaniu obrazem

3.05.2012
czwartek

Wiosenna ofensywa imprez komiksowych

3 maja 2012, czwartek,

I okołokomiksowych. Rozpoczęła ją poznańska Ligatura. Za chwilę Komiksowa Warszawa, kolejna edycja Ilustracji PL, a potem lubelski Leszek. A oto, co ciekawego będzie można na nich zobaczyć.

Komiksowa Warszawa, 10-13 maja 2012 (PKiN w ramach targów książki)

Program w tym roku jest naprawdę obszerny. Będzie sporo spotkań z twórcami z różnych stron świata. Pojawi się ekipa ukraińska (Igor Baranko, Max Bohdanowski, Oleksij Fomiczow) oraz hiszpańsko-portugalska (Pepo Perez, Mirei Perez, Pedro Serpa). Będą też wystawy komiksów z Hiszpanii i Portugalii. Ciekawie zapowiada się panel poświęcony tłumaczeniom  historii obrazkowych oraz spotkanie z twórcami komiksów prasowych, którzy mają opowiedzieć o roli komiksu we współczesnych mediach drukowanych. Wśród spotkań z polskimi autorami warto zapamiętać jedno nazwisko: Sławomir Lewandowski. To obecnie jeden z najciekawszych i najbardziej zadziwiających undergroundowych twórców komiksowych. Na koniec wypada napisać o gwiazdach: Brian Bolland, Grzegorz Rosiński i jego „ekipa produkcyjna”  od pobocznych komiksów ze świata Thorgala, czyli Surżenko Roman Surżenko i Giulio de Vita.

Po raz trzeci zostaną wręczone Nagrody Polskiego Stowarzyszenia Komiksowego. Nie byłbym sobą, gdybym nie pobawił się w małe typowowanie.

Najlepszy komiks zagraniczny wydany w Polsce.
Nominacje: Lincoln, Trzy Palce, Pinokio, Stuck Rubber Baby (obstawiam, że wygra Pinokio, choć nagroda należy się Stuck Rubber Baby)

Najlepszy polski komiks
Nominacje: Czasem, Rewolucje, Scientia Occulta (obstawiam, że wygra Czasem)

Najlepszy rysownik:
Tony Sandoval, Wojciech Stefaniec, Mateusz Skutnik, Benedykt Szneider, Winshluss (obstawiam, że wygra Stefaniec lub Szneider).

Najlepszy scenarzysta:
Grzegorz Janusz, Rich Koslowski, Winshluss (obstawiam, że wygra Janusz)

Najlepszy komiks on-line:
366 kadrów, Bears of War, Boli Blog, Głosy w mojej głowie (
obstawiam, że zwyciężą Głosy, choć ten komiks sieciowy stosuje czasem tanią prowokację i zagrywki poniżej pasa. Bywa też zwyczajnie chamski. Ale mieszkamy w Polsce, a takie rzeczy się u nas podobają).http://www.komiksowawarszawa.pl

Wystawa ILUSTRACJA PL 2012, Warszawa, Soho Factory, od 17.05 do 27.05

To już druga edycja Wystawy ILUSTRACJA PL. Pierwsza cieszyła się sporym powodzeniem. I nic dziwnego, bo skoro polska ilustracja (w tym prasowa) przeżywa właśnie renesans, to warto raz na jakiś czas to podsumować, zebrać najlepszych w jednym miejscu, co pozwala na doszukiwanie się podobieństw i różnic między twórcami. Mnóstwo (kilkadziesiąt) dobrych nazwisk z różnych obiegów. Ma to jedną zaletę. Każdy znajdzie sobie jakiś pretekst, by na wystawę przyjść. Komiksiarze – Truścińskiego czy Sieńczyka, ludzie interesujący się tzw. modą miejską i deskorolką: Ryskiego, Swanskiego czy Kallwejta. Miłośnicy bardziej plakatowych form – Łukasza Rayskiego czy Tymka Jezierskiego. Jest także reprezentacja twórców związanych z rynkiem książki dla dziec, np. Aleksandra Woldańska czy Marta Ignerska

Wystawa ma swój profil Facebookowy:

http://www.facebook.com/IlustracjaPL

Lubelskie Spotkania z Komiksem, tzw. Leszek, 19-20 maja, Chatka Żaka

Bardzo chciałbym napisać o Leszku coś więcej poza tym, że będzie, bo każda nowa impreza komiksowa zawsze wnosi coś ciekawego. Ale na razie na stronach organizatorów nie ma programu. Pewnie pojawi się  za chwilę. Oto strona imprezy:
www.lszk.pl

Na koniec pozwolę sobie zadać jedno pytanie, które w naszych warunkach jest wciąż chyba pytaniem retorycznym. Czy naprawdę każdy plakat festiwalu komiksowego musi przedstawiać: Thorgala/Kajko i Kokosza/ Tytusa/ Żbika/ dowolnego superbohatera lub z superłotra? Przecież to straszliwie nudne.

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop
css.php